A1: Başlangıç (Beginner):

Kişilerin yabancı dil öğrenmeye başladığı aşamadır. Bu düzeyde dil bilgisine sahip olan kişiler, basit ifade ve anlatımları kullanabilirler. Günlük olarak kullandığımız ana kelime bilgisine sahiptirler. Kendilerini basit bir şekilde tanıtabilirler. Kim oldukları, nerede yaşadıkları, tanıdığı kişiler ve sahip olduğu şeyler gibi kişisel detaylar hakkında sorular sorabilir ve cevaplayabilirler. Karşılarındaki kişi açık ve yavaş bir şekilde konuşursa iletişim kurabilir, çok aşina oldukları konular hakkında ancak kısa cümlelerle iletişim sağlayabilirler.

Özetle; sadece kendilerini kısa bir şekilde tanıtacak kadar bilgiye sahiptirler ve iletişim kurma alanları çok kısıtlıdır.

A2: Temel (Elementary):

Türkçe karşılığı temel anlamına gelen elemantary seviyesine sahip olan kişiler, beginner düzeyindeki kişilere göre kendilerini daha iyi ifade ederler. Çünkü, onlara göre daha çok kelime bilgisine sahip oldukları için konuşma açısından özgüvenleri biraz daha yüksektir. Kişisel bilgileri ve ailesiyle alakalı bilgiler, ilgi duydukları alanlar ve bu alanlarla ilgili bilgileri anlatabilecek kadar temel cümleleri anlaşılır bir şekilde kurabilirler. Rutin konularla ve günlük alışkanlıklarıyla ilgili günlük dilde iletişim kurabilirler.

Örneğin” Bugün alışveriş yapmak için dışarı çıktım.” (I went out to do shopping today) ya da “Kızımı 2 saat sonra okula götüreceğim.” ( I will take my daughter to the school 2 hours later.) tarzında cümleleri kurabilirler. Geçmişi ve acil ihtiyaçları tanımlayabilirler.

Özetle; günlük yaşantıda konuşabilecek kadar temel bilgilere sahiptirler ve bu bilgilerle iletişim kurabilirler.

B1: Orta Seviye Öncesi (Pre-Intermediate):

Kendimizden rahat bir şekilde bahsedebileceğimiz seviyelere geldik. Orta öncesi anlamına gelen               pre-intermediate düzeyini birçok kişiden duymuş olabilirsiniz. Bu düzeydeki kişiler, eğer ki karşısında konuşan kişi iş ve okul hayatında düzenli olarak karşılaştıkları, yani kendilerine tanıdık gelen konularda konuşma yaparsa, bu konuşmadaki temel noktaları anlayabilirler. Birçok radyo, televizyon kanalları ve gazetedeki güncel olayları veya kendileriyle alakalı kişisel olarak ilgilendikleri konuların temel noktalarını kavrayabilirler. Eğer ki konular onların aşina olduğu olaylarla ilgiliyse anlaşılır bir dil  ile yazılan yazıları okuyabilir. Sadece anlamakla sınırlandırmak olmaz, aynı zamanda konuşulan konularla ilgili yorum yaparak konuşmaya dahil olur. Yaşadığı olay ve tecrübeleri, bu olaylardaki duygu ve düşüncelerini basit bir şekilde aktarabilir. Çok kapsamlı olmasa da basit bir düzeyde rüyalarını anlatabilir, isteklerini dile getirebilirler. Pre-intermediate bir dil seviyesine sahipseniz rahat bir şekilde zorlanmadan yurtdışı seyahati yapabilirsiniz.

Özetle; günlük hayatta tecrübe edinilen şeyler, güncel olaylar ve ilgi alanlarındaki konular hakkında konuşulanları, yazıları anlar ve konuşabilir.

B2: Orta Seviye (Intermediate):

Orta seviye anlamına gelen intermediate seviyesindeki kişiler, anadili İngilizce, Almanca vb. olan kişilerle akıcı ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurabilir. Diğer düzeylerdeki gibi basit cümlelerin ötesine geçerek daha karmaşık fikir ve düşünceleri anlayıp kolaylıkla karşılık verir. Günlük konuşmalarda akıcı ve anlaşılırdır. Intermediate aşmasındaki kişiler, daha çok kelime bildikleri için kelime öğrenmekten öte aksana önem vermeye başlar. Bu noktada kelimelerin doğru telaffuzlarını iyi kavramak gerekir. Birçok konuda anlaşılır bir şekilde ve içinde ayrıntılara da yer vererek metinler yazabilirler.

Özetle; B2 düzeyine sahipseniz özgüvenli bir şekilde ‘’Ben İngilizce konuşabiliyorum.’’ diyebilirsiniz.

C1: Orta Seviye Üstü – (upper-ındermediate) :

Orta düzeyin son aşaması olan C1’de, günlük hayatta ihtiyaç duyacağınız dili tam olarak öğrenmiş olursunuz. Konuşma ve karşıdaki kişiyi anlamada sorun çekmeyecek seviyeye gelen kişiler akademik konuşmalar da yapabilirler. Uğraştırıcı ve uzun metinleri okuyabilir ve tam olarak kavrayabilirler. Rahat bir şekilde kendini akıcı ve anlık olarak ifade edebilir. Dili profesyonel, akademik ve sosyal amaçlarla esnek bir şekilde kullanabilir. Karışık konular hakkında bağlaçların, karışık cümlelerin bulunduğu zor cümleleri doğru bir şekilde kurabilir.

C2: İleri (Advanced):

Düşündüklerinizi ayrıntılı, uzun ve akıcı bir şekilde ifade edebilirsiniz. Uzun konuşmaları rahatlıkla anlayabilir, alt yazı kullanmadan film ve dizileri izleyebilir, hatta İsterseniz İngilizce bir kitap bile yazabilirsiniz. Farklı aksanları, deyimleri ve devrik cümleleri anlayabilirsiniz. Kullanma talimatları ya da yönergelerini, bir konferansı hiç zorlanmadan dinleyip anlayabilirsiniz.

KUR EĞİTİMLERİNİZİ ALIRKEN AYNI ZAMANDA HAFTADA 1 GÜN KONUŞMA EĞİTİMİ (SPEAKİNG) VE 1 GÜNDE KÜLTÜR GÜNÜ ETKİNLİKLERİMİZE KATILABİLİRSİNİZ.

Kurunu tamamlayan öğrenci okulumuzdan aldığı eğitimin sonucunda sertifika alır.

Ayrıca yurt dışında eğitim almak isteyenlere Amerika, İngiltere, Malta, İrlanda, Almanya, Fransa ve Kanada Ülkelerinde eğitim desteği sağlıyor ve vize danışmanlığı yapıyoruz. (ücretsiz)

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.