Sıkça Sorulan Sorular

Dil eğitimi, hem eğitim hem de iş hayatında bireylerin ilerlemesinde önemli bir alan teşkil etmektedir. Kit Academia, dil öğrenme sürecinde kişi ve kurumlara gereken desteği sağlayarak, en kısa sürede hedefe ulaşmalarında yardımcı olmaktadır.

Bugüne kadar hiçbir dil eğitimi almadım. Bu konuda hiçbir bireysel çalışma yapmadım. Eğitimlere katılabilir miyim?

Evet. Kit Academia’da sınıflar seviyelere göre ayrılmıştır. Bu nedenle, daha önce hiç çalışmamış kişiler de, daha önce belli bir düzeye ulaşmış kişiler de eğitimlerimizden faydalanabilirler.

Daha önce kurslara gittim, kendi başıma da çalıştım ama bir türlü öğrenemedim. Bunun sebebi ne olabilir?

Dil öğrenememenin çeşitli sebepleri olabilir. Özellikle kişileri tanımadan bir yorum yapmak doğru olmayabilir. Ancak genel nedenler,
- Derslere katılımı veya bireysel çalışmayı düzenli bir şekilde sağlayamamak,
- Sadece derslerde öğrenilenler ile yetinmek, sınıf dışında bir çaba göstermemek,
- Sadece dilbilgisi, kelime veya okuma çalışmak; yeterli pratik yapmamak,
- Ve en önemlisi, başarılı olma konusunda güçlü bir inanca sahip olmamak.

Dil sadece iş, eğitim veya seyahat amacı ile mi öğrenilir?

İnsanlar genellikle bu sebeplerle dil öğrenseler de, aslında hiçbir zorunlulukları olmadığı halde de öğrenmek isteyebilirler. Hatta böyle içten gelen bir motivasyon, oldukça hızlı bir şekilde öğrenmenizi sağlar. Kimi insanlar sadece keyif aldıkları; başka bil dilde düşünmek isteği ile de dil öğrenebilir. Bazı kişiler, çocuklarının dil eğitimine destek sağlamak amacıyla da dil öğrenmeyi isteyebilmektedirler.

Bir kursa giderek dil öğrenilmeyeceği iddia ediliyor. Bu doğru mu?

Bu, dil öğrenimi konusunda en yaygın inanışlardan birisi olmasına rağmen, doğruluk payı bulunmamaktadır. Öncelikle herkes, yurt dışına gidip, dili, konuşulduğu yerde öğrenme şansına sahip değildir. Bunun dışında, bu süreci bireysel olarak devam ettirecek motivasyonu bulmak da oldukça zordur. Bu sebeple, başka kursiyerlerin de bulunduğu, bir eğitmen tarafından devam eden bir sınıf ortamında dil öğrenmek son derece keyifli, motive edici ve verimlidir.

Anlıyorum, ama konuşamıyorum. Neden?

Dilde okuma ve dinleme receptive (alıcı) becerilerken, konuşma ve yazma productive (üretici) becerilerdir. Yani dinlerken veya okurken, sadece bir şeyler bilmeniz yeterli olurken, konuşma ve yazma için sizin bir şeyler ortaya koymanız gerekmektedir. Bu nedenle konuşmak için mutlaka her gün, yoğun pratikler yapılmalıdır. Sınıf arkadaşlarınızla, eğitmeninizle, şehrinizde karşılaştığınız turistlerle veya internet üzerindeki diğer dil öğrenen kullanıcılarla temas ederek, pratik edebilirsiniz.

Yaşım kaç olursa olsun dil öğrenebilir miyim?

Elbette öğrenebilirsiniz. Kişiler istekli ve kararlı oldukları müddetçe, kaç yaşında olurlarsa olsunlar dil öğrenebilirler.